Null Processionnal de la cathédrale Notre-Dame de Paris

Un volume in folio (34…

Processionnal de la cathédrale Notre-Dame de Paris Un volume in folio (34 x 21,5 x 3,5 cm). Reliure plein veau granité ; deux filets dorés encadrant les plats ; dos à sept nerfs, fleuron doré aux caissons ; tranches mouchetées. Reliure du XVIIème siècle. Premier plat détaché ; trois caissons supérieurs dénudés. Intérieur : 1 bifeuillet de relieur (le premier ƒ collé au contreplat). 86 ƒƒ (le dernier ƒ collé au contreplat) ; les deux derniers réglés mais vierges de texte. Cahiers : 2 (blancs non chiffrés, le premier contrecollé) + 6 (ƒƒ1-6) + 6 (ƒƒ 7-12) + 6 (ƒƒ 13-18) + 8 (ƒƒ19-26) + 8 (ƒƒ 27-34) + 8 (ƒƒ 35-42) + 8 (ƒƒ 43-50) + 8 (ƒƒ 51-58) + 8 (ƒƒ 59-66) + 8 (ƒƒ 67-74) + 8 (ƒƒ 75-82) + 4 (83-84, 1 ƒ blanc non chiffré, 1 ƒ blanc contrecollé). Total : 88 feuillets : 1x2 ; 3x6 ; 8x8 ; 1x4. Feuillets de parchemin (330 x 210 mm) ; justification 232 x 123 mm ; 18 longues lignes par page ; écriture romaine à l’encre brune, rubriques en rouge. Paris, second quart du XVIème siècle (avec rares rapports d’éléments du second quart du XVème siècle). DISTRIBUTION LITURGIQUE [Bénédiction et exorcisme de l’eau] ƒ 1. Benedictio aquê que fit diebus dominicis. [Procession à Saint Jean le Rond, Notre-Dame] ƒ 3 v°. Quando processio debet ire apud sanctum iohannem rotundum, nostram dominam in ciuitate, et capellam beatê mariê in portallo, tunc sacerdos ad aquilam orationem sequentem. ƒ 4. Apud sanctum iohannem rotundum oratio . ƒ 4 v°. Apud nostram dominam oratio In capella portalli oratio. ƒ 5. In introitu portê maioris ecclesiê dicat sacerdos submissa voce. ƒ 5 v°. Quando fit memoria de cruce in naui ecclesiê. Postea ad aquilam memoria de sancto stephano altiori voce. Office des catéchumènes ƒ 6 v°. Incipit officivm ad catecuminos faciendos, sacerdos stans ante ostium. Domincis diebus ab octobis pasque usque ad ascensionem domini in predictus locis [Visitation des infirmes pour l’extrême onction] ƒ 17 v°. Incipit ordo qvo modo uisitandi sunt infirmi in extrema unctione. ƒ. 27. Litanies avec sainte Marie, saints Étienne, Péregrin (1er évêque d’Auxerre), Mammes de Langres, Gervais, Prothais, Amator d’Auxerre, Germain, Loup de Troyes et Geneviève. [Office de la recommandation de l’âme] ƒ 37. Incipit officium commendationis animê. Sépulture des morts . ƒ 41 v°. De sepultura mortuorum. finita missa pro defunctis corpore presente sacerdos deposita infula indutus capa serica negra cum diacono et subdiacono, aqua benedicta cereis et rucibus uadat ad caput feretri, et ibi sine ... dicat. Anniversaires. ƒ 51. In anniuersario domini. Post missam, sacerdos deposita infula, et indutus capa serica, cum aqua benedicta cereis crucibus chorariis et quatuor canonicis in capis sericis cum dyacono ad aquilam. Primo sacerdos aspergat et thurificet tumbam ... ƒ 54 v°. Et isto modo debet fieri in anniuersariis episcoporum nostrorum in choro sepultorum : in quorum anniuersariis dicitur commendatio animarum. Matines. ƒ 54 v°. In matutinis defunctorum. ƒ 60 : Feria quinta in cêna domini ad matutinas ƒ 62 v°. Feria VI in parasceve ad matut. ƒ 65 v°. Sabbato sancto in uigilia pasche ad matutinas Samedi Saint. ƒ 69. Sabbato sancto (titre seul, sur une page blanche). ƒ 69 v°. Sabbato in uigilia pasche sic incipit seruitium. ƒ 70 v°. Benedictione ignis facta redeunt processionaliter et in excitu chori sancti iohannis, pueri hunc hymnus incipiunt ... Et procedunt cantando usque dum perueniant anta altare maioris ecclesiê. ƒ 76 v°. Benedictione cerei facta, legatur prima lectio a maiore personna vidilicet. ƒ 77. Hac oratione dicta incipitur letania ad aquilam a regentibus chorum.... Vadit processio cum toto collegio, et cereo benedicto cantando letaniam apud sanctum iohannem pro fontibus benedicendis. ƒ 82. Hic aspiret fontes ter in modum crucis ƒ 82 v°. Hic ponatur cereus ter in aquam in modum crucis ƒ 83 v°. His dictis, ponatur aqua benedicta in urceo : et sacerdos capiat ysopum, et uadat ad aspergendum altare sancti iohannis : postea aspergat totum collegium. Quo facto, uadat sacerdos et stet ad fontes in loco suo : et regentes chorum incipiant secundam letaniam : & cum peruentem fuerit ad hunc uersum. Sancte iohannes baptista. or. et illum bis dixerint recedat processio, & uadat cantando letaniam in ecclesia maiori. Et postq~ intrauerint chorum, uadat sacerdos cum diachono subdiachono, crucibus et cereis in reuestiario pro infula induenda succentore solo ut cantet tertiam letaniam ad aquilam remanente : induta infula procedat processionaliter sacerdos ad altare. PORTÉES MUSICALES Portées musicales aux ƒƒ 37 r°-v°,

535